Allemaal Kleurtjes

Allemaal kleurtjes

Weet je wat ik zie als ik gedronken heb? …allemaal beestjes

Net als Ronnie en de Ronnies eind jaren 60, zing ik bijna hetzelfde als ik de keramiekoven open, ik zie geen beestjes maar allemaal kleurtjes (water drinken en keramiek kleuren zien is ook een stuk gezonder).

Deze week heb ik al mijn resultaten van de afgelopen stook verzameld en geanalyseerd. Van elke stook leer ik weer. In welk deel van de oven ontstaan welke glazuur resultaten (en waarom).

Keramiek kleurenIk vergeet bijna te genieten van alle prachtige kleuren die weer uit de oven zijn gekomen. En deze keer had ik veel verschillende gekeurde glazuren gebruikt, veel werk, maar het resultaat mag er zijn.

Unieke keramiek kleuren

Hoe vaak ik ook heb gestookt, het blijft een wonder om te zien hoe op hoge (steengoed) temperatuur de glazuren transformeren.  Het doffe laagje ontwikkeld zich tot een glasachtige huid, met een diepte waarin je ogen haast kunnen verdrinken. Het brengt de keramiek tot leven.

Hoewel ik mijn eigen glazuren ontwerp en daarom weet hoe, wat en waarom deze glazuren werken, wil dat niet zeggen dat ik er niet meer door wordt verrast. Aan de ene kant ontwikkel ik nieuwe varianten, nieuwe kleuren en effecten, maar ook de oude vertrouwde glazuren (sommige gebruik ik al meer dan 20 jaar) blijven mij verbazen.

gekleurde keramiek voor de stook

gekleurde keramiek na de stookIedere stook is anders, soms ten goede en andere keren… Maar wat er ook gebeurd, de resultaten zijn altijd levend, interessant en uniek.

Kleurecht

Ik las een paar weken geleden in het Haarlems Dagblad een artikel over kunstschilder Frank van Hemert. Hij heeft een schadeclaim ingediend bij verffabrikant Schmincke omdat een bepaalde verf die hij gebruikte niet houdbaar bleek op de schilderijen die hij ermee had gemaakt (jaren na het gebruik ervan o.a. bij schilderijen die hij al had verkocht).

Gekleurde keramiek in oven detailOok van Gogh had problemen met de houdbaarheid van de verf die hij gebruikte. De door hem geliefde gele verf verkleurt sterk onder invloed van UV-licht. Hierdoor zien sommige schilderijen er vandaag de dag, heel anders uit dan toen de grootmeester ze schilderde.

Bij keramisten ligt dit anders, zij maken al duizenden jaren hun kleuren zelf. Kleurechtheid is in een goed glazuur ook nooit een probleem. Blijkens de archeologische vondsten blijven glazuurkleuren honderden, zo niet duizenden jaren onveranderd. Ik probeer deze traditie in stand te houden (ik kan hooguit mezelf voor de rechter slepen als het mis gaat).

Kleurige keramiek opdracht

Weet je wat ik zie als ik mijn oven open maak? ….allemaal kleurtjes!

Van dit gekleurde steengoed gaan binnenkort andere mensen genieten. Ik heb het in opdracht gemaakt en zal dus snel afscheid van ze nemen. Dat is gelukkig geen probleem, want ik zal weer ander gekleurd keramiek stoken; welke verrassingen staan mij dan weer te wachten?

Gekleurde keramiek gestooktMocht u een (gekleurd) keramisch project op het oog hebben, misschien kan ik deze voor u realiseren. Onder de verkoop link vindt u mijn contactgegevens en voorwaarden. Wellicht zijn de volgende gekleurde verassingen uit mijn oven speciaal gemaakt voor u.

Gekleurde beestjes

Betreffende die beestjes; Ronnie had wel gelijk, ons hele lichaam stikt van de beestjes. In en om ons lichaam zijn miljarden microben (1,5 kilo), die ons gezond houden.

Ronnie moet goede ogen hebben gehad, want ze zijn met het blote oog niet te zien, maar ze zijn prachtig (niet alleen de kleuren). Als je ze wilt ontmoeten, ga dan eens langs bij Micropia (in Artis, Amsterdam).

About Post Author

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.